Z życia szkoły

Wycieczka edukacyjno- historyczna do Stutthofu

19 września 2017r. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Dąbrowskiej w Żurominie uczestniczyli w  wycieczce edukacyjno- historycznej do Stutthofu .Młodzież przybyła do byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof (Pomorskie). Nadrzędnym programem wycieczki była lekcja historii w terenie -obóz koncentracyjny.  Uczniowie zapoznali się z wyeksponowanym tu zbiorem stanowiącym – po Bramie Śmierci – symbol KL Stutthof - wysokim na ponad metr stertę fragmentów obuwia – głównie podeszew. Następnie zwiedziła jeden z trzech zachowanych oryginalnych obozowych baraków mieszkalnych. W jednym z nich odtworzono tzw. izbę nocną – salę z podłogą wyłożoną barłogami - słomą i rzuconymi na nią derkami. W baraku, oprócz drewnianych prycz, wyeksponowane są m.in. obozowe pasiaki oznaczone na piersiach kawałkami materiału z numerem ewidencyjnym  danego więźnia oraz literą oznaczającą narodowość. W pomieszczeniu zainscenizowano także salę jadalnię ze zbitymi z desek stołami zastawionymi metalowymi miskami. Młodzież mogła zobaczyć krematorium i komorę gazową. Po drodze do tych miejsc uczestnicy wyjazdu zobaczyli postawiony w 1968 roku pomnik upamiętniający ofiary obozu. Obelisk mający formę położonego poziomo graniastosłupa skrywa w swoim wnętrzu prochy zmarłych w obozie więźniów, w tym prochy z krematorium, ale też zatytułowany "Stutthof w kilka dni później". 

             Na twarzach uczniów obecne było skupienie i zaduma. Weselszą częścią wyjazdu były chwile spędzone nad polskim morzem w Stegnie. Dźwięk fal pomógł odprężyć się i odpocząć przed nadchodzącymi wielkimi krokami lekcjami, które miały nastąpić już następnego dnia.
 
Autor
Hanna Śliwińska

Uroczystości 1 września


Choć rok szkolny rozpoczął się 4 września, reprezentacja naszej szkoły 1 września wzięła udział w uroczystych obchodach 78 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Tego dnia odbyła się w kościele parafialnym msza święta z udziałem władz miasta, przedstawicielami służb mundurowych, różnych instytucji, szkół oraz orkiestry.Następnie w parku miejskim przed pomnikiem Orła Białego odczytano apel poległych i złożono kwiaty   m. in. również delegacja naszej szkoły.

Kangur Matematyczny 2017Mamy już
wyniki konkursu Kangur Matematyczny 2017

Dyplomy i nagrodyotrzymują:

 

  • Paluszewski Kamil (klasa 1b) z wynikiem: bardzo dobry

  • Spychalski Michał (klasa 1a) z wynikiem: wyróżniony

 

Gratulujemy  i  życzymy  dalszych  sukcesów.Aktualności

468638
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
W zeszłym miesiącu
116
113
116
5389
7588
Twoje IP: 46.229.168.140

Gościmy

Odwiedza nas 12 gości oraz 0 użytkowników.

Losowe zdjęcie

1e51bcff62d739f3621a66291814c207.jpg

Logowanie