Z życia szkoły

ZDOLNI CHEMICY !!!


Liceum Ogólnokształcące im. Marii Dąbrowskiej pierwsze w byłym województwie ciechanowskim

 

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Żurominie uzyskali najlepszy wynik maturalny           z chemii (47,3%) w 2016 roku wśród szkół ciechanowskiej delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty. Uczniowie pod opieką nauczyciela Marty Liszewskiej uzyskali tak dobrą lokatę dzięki systematycznej pracy, wspólnemu zaangażowaniu i wysiłkowi podczas zajęć lekcyjnych, a także samodzielnej pracy w domu. Jednocześnie średni wynik z egzaminu maturalnego z chemii uzyskany w powiecie żuromińskim (45,7%) lokuje się na trzecim miejscu wśród wyników powiatów województwa mazowieckiego. Wyprzedziły nas tylko Miasto Stołeczne Warszawa (46,7%) i powiat zwoleński (55,9%). Zatem ciężka praca uczniów oraz wsparcie i zaangażowanie nauczyciela gwarantuje sukces maturalny także w małej szkole, jaką jest żuromińskie liceum.

Średnie wyniki procentowe z egzaminu maturalnego z chemii 2016 r. w powiatach byłego
województwa ciechanowskiego

powiat

średni wynik %

żuromiński

45,7

ciechanowski

43,0

makowski

33,7

mławski

34,6

nowodworski

33,2

płoński

33,6

przasnyski

42,1

pułtuski

21,1

 

Średnie wyniki procentowe z egzaminu maturalnego z chemii 2016 r. w sąsiednich powiatach

powiat

średni wynik %

żuromiński

45,7

ciechanowski

43,0

Miasto Płock

37,3

płocki

21,7

mławski

34,6

sierpecki

30,1

działdowski

29,0PEACE 2016


Nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w projekcie PEACE (People's Enthusiasm Acting for Cultural Education) organizowanym przez komitet lokalny AIESEC Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Najważniejszymi celami projektu są:

  • szerzenie tolerancji
  • przełamywanie stereotypów
  • zachęcanie do poznawania świata
  • zachęcanie do nauki języków obcych
  • kreowanie dobrego wizerunku Polski w świecie oraz innych krajów w Polsce
  • promowanie idei współpracy międzynarodowej

W dniach 18 – 23 września 2016r. szkoła gościła troje wolontariuszy:

Yatender Singh – Indie

Raluca Nica- Rumunia

Jheovany Are Gallaga- Meksyk

Yatender, Raluca i Are przeprowadzili w naszej szkole szereg zajęć w języku angielskim, poświęconym swoim krajom, kulturom i tradycjom. Nie zabrakło rozmów na wszelkie tematy, gier, zabaw i quizów. Na naszych gości czekało również wiele atrakcji – tych przewidzianych w oficjalnym programie i tych przygotowanych przez ich opiekunów. Wolontariusze gościli w domach państwa Kaczmarczyków, Adama Cieślaka z klasy II a i Konrada Bieranowskiego z klasy III d. Po południu brali udział w przygotowanym dla nich programie poznawania naszego regionu. W trakcie wycieczek, w towarzystwie uczniów i nauczycieli języka angielskiego, nasi goście poznali nasze miasto oraz zwiedzili Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Wspólnie wybraliśmy się na wycieczkę rowerową do Konopat i spływ kajakowy rzeką Wel. Yatender, Raluca i Are mieli również okazję uczestniczyć w lekcji nauki poloneza. W czwartek dziennikarka lokalnej gazety przeprowadziła wywiad z uczestnikami projektu PEACE ( link do artykułu). Ostatniego dnia pobytu w naszej szkole, wzięli udział w obchodach Europejskiego Dnia Języków Obcych (link do nagrania z uroczystości.

 Był to tydzień pełen niezwykłych wydarzeń i pozytywnych emocji.
>>Galeria zdjęć<<


Wycieczka III B Escape Game Warszawa

Wycieczka III B Escape Game Warszawa
Wycieczka Szkolna: Zakopane – Kraków – Zator – Wadowice – Oświęcim

W dniach 7.X. – 10.X. 2016 roku uczniowie naszego liceum odbyli wycieczkę szkolną Zakopane – Kraków – Zator – Wadowice – Oświęcim. Wyjazd zorganizowały panie: Marta Liszewska, Marlena Kosińska i Jolanta Kosek – Woźnowska, a udział w niej wzięli uczniowie klas I i III LO.

Młodzież zwiedzanie rozpoczęła od Sanktuarium na Krzeptówkach, które zostało wybudowane przez górali dla Papieża Jana Pawła II. Jest ono wyrazem ich wdzięczności za ocalenie życia Papieżowi po zamachu. Największe wrażenie robi wnętrze sanktuarium, gdzie większość elementów wykonana jest z drewna przez zakopiańskich rzemieślników. Następnie udaliśmy się pod Wielką Krokiew i kompleks skoczni narciarskich, które są doskonałym punktem widokowym. Będąc w  Zakopanem nie mogliśmy pominą Krupówek, gdzie obowiązkowo zakupiliśmy oscypki. Dzięki słonecznej pogodzie mogliśmy podziwiać Giewont – jeden z symboli Zakopanego, legendarnego „śpiącego rycerza” czuwającego nad miastem.

Kolejny dzień spędziliśmy w Zatorze, w największym Parku Rozrywki w Polsce „Enerylandia”. Interesowała nas głównie strefa ekstremalna, gdzie młodzież mogła do woli korzystać ze wszystkich urządzeń i atrakcji m. in. Roller Coaster Mayan, Viking, wielka ławka obrotowa „Apocalipto” czy potężne wahadło „Aztec Swing. Był to prawdziwy raj dla wszystkich entuzjastów adrenaliny. Po południu pod kierunkiem przewodnika zwiedziliśmy Kraków i jego zabytki: Wawel, Sukiennice i Stare Miasto. Oczywiście nie zabrakło również wspólnego zdjęcia ze smokiem wawelskim. Pogoda każdego dnia sprzyjała spacerom.

Po tak ekscytujących przeżyciach nadszedł czas na wyciszenie, zadumę i refleksję. W ostatnim dniu naszej wycieczki udaliśmy się do Wadowic. Tam zwiedziliśmy Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II, gdzie przewodnik przybliżył nam historię życia i drogi do świętości Karola Wojtyły. Dzięki multimedialnej ekspozycji rozmieszczonej na ponad 1000 m2  mogliśmy zapoznać się z całą drogą życiową św. Jana Pawła II. Sercem muzeum jest mieszkanie Wojtyłów, w którym Karol przyszedł na świat i przeżył 18 lat. Po intensywnym zwiedzaniu chwilę odpoczynku przeznaczyliśmy na kosztowanie papieskich kremówek. Nie sposób było im się oprzeć.

Ostatnim punktem naszej podróży było Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu - symbol Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych m. in. na Żydach, Polakach, Romach. Z pewnością ta żywa lekcja historii i pokory wywarła na nas ogromne wrażenie.

Organizatorzy zapewnili bardzo napięty program, dzięki czemu w krótkim czasie mogliśmy odwiedzić i poznać wiele ważnych miejsc. Były to nie tylko chwile poświęcone poznawaniu historii, rozważaniom i odkrywaniu nowych miejsc. Wolne chwile spędzaliśmy na wspólnej zabawie, która pozwoliła nam zintegrować się i bliżej się poznać. Z pewnością była to jedna z tych podróży, którą niejeden z nas chciałby odbyć jeszcze raz.

Zdjęcia wkrótce
Spoko

Aktualności

468638
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
W zeszłym miesiącu
116
113
116
5389
7588
Twoje IP: 46.229.168.140

Gościmy

Odwiedza nas 54 gości oraz 0 użytkowników.

Losowe zdjęcie

415a2d00dc68b49bd4c1937120cafd57.jpg

Logowanie