Z życia szkoły

Wycieczka do Belgii

              
W dniach 26-29 września troje uczniów naszego liceum brało udział w wycieczce do Belgii, która była nagrodą w Konkursie Wiedzy o Parlamencie Europejskim organizowanym przez Biuro Poselskie Julii Pitery.

               Podczas tego wyjazdu uczniowie mieli okazję zwiedzić Antwerpię, zwaną „Miastem diamentów”. Ogromne wrażenie wywarł na nich główny dworzec kolejowy , który ze względu na spektakularną architekturę bywa nazywany „Kolejową Katedrą”, a także rynek miasta, ze swymi licznymi zabytkami, m.in. ratuszem i Katedrą Najświętszej Maryi Panny.

                Po zwiedzeniu tego urokliwego miasta uczestnicy wycieczki udali się do stolicy Belgii oraz Unii Europejskiej, czyli Brukseli. Mogli podziwiać  Atomium, powiększony 165 milionów razy model pierwiastka żelaza, który jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Uczniowie mieli również możliwość ujrzenia zabytkowego centrum miasta, także w romantycznym nocnym oświetleniu. Zachwyciły ich również Dom Króla, Pałac Królewski, barokowa Katedra Świętego Michała i Świętej Guduli oraz znajdujące się w niej dzieła sztuki, Manneken Pis  i wiele innych, interesujących obiektów.

                Wycieczka nie mogła się obyć bez przerw na degustację najsmaczniejszej na świecie belgijskiej czekolady.

               Jednak najbardziej wyczekiwanym i ekscytującym punktem programu była wizyta w Parlamencie Europejskim, gdzie nasi reprezentanci zjedli lunch, zwiedzili nowoczesny i monumentalny budynek, w tym salę plenarną, miejsce oficjalnych powitań ważnych osobistości oraz studio, w którym  posłowie nagrywają komunikaty do krajowych stacji telewizyjnych i radiowych.    Zwieńczeniem tej wizyty było spotkanie z panią europosłanką Julią Piterą, która podzieliła się z młodzieżą swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi polityki, a także odpowiedziała na pytania.                Uczniowie zgodnie mówią, że wyjazd ten na zawsze pozostanie w ich pamięci.Pracownia chemiczna w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Dąbrowskiej w Żurominie

                

Pracownia chemiczna w Liceum Ogólnokształcącym

im. Marii Dąbrowskiej w Żurominie

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Dąbrowskiej w Żurominie w roku szkolnym 2016 / 2017 mogą korzystać z nowoutworzonej pracowni chemicznej. W czasie wakacji trwały intensywne prace remontowe klasopracowni i zaplecza chemicznego. Zakupiono dygestorium, zestaw odczynników chemicznych, sprzęt laboratoryjny, pomoce dydaktyczne oraz tablicę multimedialną. 19 września 2016 roku nastąpiło otwarcie pracowni chemicznej w naszej szkole przez Starostę Żuromińskiego pana Jerzego Rzymowskiego oraz Wicestarostę pana Ireneusza Rejmusa. Uczniowie klasy maturalnej pod kierunkiem pani Marty Liszewskiej przygotowali pokaz efektownych doświadczeń chemicznych, które z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli członkowie Rady Powiatu.  Pracownia została sfinansowana ze środków powiatu żuromińskiego.

Utworzenie tak wspaniałej bazy dydaktycznej pozwoli na nauczanie chemii w sposób atrakcyjny i bliższy uczniowi.  Jednocześnie umożliwi naszym uczniom lepsze przygotowanie się do egzaminu maturalnego, studiów wyższych na kierunkach medycznych i pokrewnych. Planowanie i opisywanie eksperymentów jest podstawowym elementem wiedzy i umiejętności jaki jest sprawdzany na egzaminie maturalnym. Jest to także możliwość prowadzenia zajęć z podziałem na grupy, dzięki czemu każdy uczeń będzie miał możliwość namacalnego poznania tajników i ciekawostek chemicznych.

W pełni wyposażona pracownia dydaktyczna chemii uatrakcyjniła również ofertę zajęć pozalekcyjnych, które stworzą możliwości szerszego poznawania nauki jaką jest chemia, nie tylko objętych podstawą programową. Uczniowie wykazują ogromne zainteresowanie takimi zajęciami. Ta pracownia chemiczna to spełnienie marzeń nauczyciela, rodziców, a przede wszystkim  niejednego ucznia.
>> Zdjęcia <<

Aktualności

468638
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
W zeszłym miesiącu
116
113
116
5389
7588
Twoje IP: 46.229.168.140

Gościmy

Odwiedza nas 37 gości oraz 0 użytkowników.

Losowe zdjęcie

28a947f59e276e066da2086f78b1f27b.jpg

Logowanie